Team Vlaams Bouwmeester op bezoek bij het Nederlandse College van Rijksbouwmeester & Rijksadviseurs (CRa)
Uitwisseling van kennis en ervaringen over gedeelde thema’s
Publicatiedatum:

Op donderdag 16 januari 2025 bracht het Team Vlaams Bouwmeester een bezoek aan het team van het College van Rijksadviseurs in Den Haag. Het werd een boeiende uitwisseling over gedeelde thema’s en uitdagingen, gevolgd door een Haagse stadswandeling.
De teams van het Nederlandse CRa en de Vlaamse Bouwmeester wisselen geregeld bevindingen en ervaringen uit. Ditmaal trok het Team Vlaams Bouwmeester op uitnodiging van de Nederlandse collega’s naar Den Haag, waar de Rijksbouwmeester en zijn team kantoor houden. Bij wijze van inleiding schetsten bouwmeesters Erik Wieërs en Francesco Veenstra kort hun rol en maatschappelijke ambities. De ruimtelijke uitdagingen die de klimaatverandering stelt (wateroverlast, droogte, verhoogd risico op wildbranden…) kwamen hierbij uitgebreid aan bod.
Beide teams lichtten vervolgens aspecten van hun werking toe. Circulariteit was hierbij een eerste thema, mét aandacht voor de wijze waarop circulair, biobased en natuurinclusief bouwen aan bod kunnen komen in beoordelings- en gunningscriteria. Beide teams zijn het er alvast over eens dat de noodzaak om circulair te bouwen een nieuwe en boeiende beeldtaal kan opleveren.
Programmalijn: Een nieuwe bouwcultuur (NL)
De omgang met erfgoed staat zowel in Vlaanderen als in Nederland op de agenda. Aan Vlaamse zijde werd de werking van het Projectbureau Herbestemming Kerken toegelicht, alsook een case uit de Open Oproep. De Nederlandse collega’s hadden het over herinnerings- en beladen erfgoed en de relatie tussen klimaatverandering en erfgoedbeheer.
Programmalijn: Rijk als rentmeester (NL)
Nederland staat in de nabije toekomst voor een bouwopgave van 400.000 nieuwe woningen. Daarom wordt gezocht naar efficiënte, snelle en kwaliteitsvolle manieren van bouwen. Het project ‘Ruimtelijke kwaliteit bij industriële woningbouw’ biedt hierover boeiende inzichten. Ook het Nederlandse ontwerpend onderzoek ‘BuurtSaam’ biedt leerpunten voor Vlaanderen. Het Team Vlaams Bouwmeester lichtte het traject ‘Dorpelijkheid’ en de Meesterproef 2022 Sociaal Wonen toe, als illustraties van de wijze waarop de Vlaamse Bouwmeester tracht in te grijpen op private en sociale woningbouw.
Project: Ruimtelijke kwaliteit bi industiële woningbouw (NL)
Ontwerpend onderzoek: BuurtSaam (NL)
Traject: Meesterproef 2022 Sociaal Wonen (VLA)
’s Namiddag werden we rondgeleid door het Haagse historische centrum, waar het Binnenhof wordt verbouwd. Aansluitend volgden nog werksessies rond de eerder aangehaalde thema’s. Er werd afgesloten met een glas en een gezellige babbel.
Francesco Veenstra is sinds 1 september 2021 Rijksbouwmeester in Nederland. De Rijksbouwmeester staat aan het hoofd van het College van Rijksadviseurs. Dit college bestaat uit twee Rijksadviseurs voor de Fysieke Leefomgeving: Jannemarie de Jonge, een landschapsarchitect en Wouter Veldhuis, een stedenbouwkundige. De Rijksbouwmeester heeft als adviseur van het Rijk een onafhankelijke positie. Hij maakt deel uit van een rijk netwerk aan Bouwmeesters die in gemeenten en provincies door het hele land werken aan complexe opgaven in onze fysieke leefomgeving. De Rijksbouwmeester adviseert gevraagd en ongevraagd over de architectuur en de stedelijke omgeving van het rijksvastgoed aan de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Directeur-Generaal Vastgoed en Bedrijfsvoering Rijk.